Ez már a harmadik tanév, hogy Dr. Fűzi Beatrix rendszeres látogatója az iskolánknak. Tanórákra jár, pedagógusokkal és diákokkal beszélget – mér, vizsgál és értékel. A Szent Angéla Alapítvány azért kérte fel erre a munkára, hogy a diákok véleményét figyelembe véve segítse a pedagógusok munkáját. 

Dr. Fűzi Beatrix neveléstudományi PhD fokozattal rendelkezik, a Budapesti Gazdasági Egyetem tudományos munkatársa. Főbb kutatási területei: a tanári munka sikeressége, áramlatélmény a tanításban; tanári munka minőségének megítélése és fejlesztése; a tanári szerep fejlesztése.

Ez már a harmadik tanév, hogy külső szakértőként dolgozol a Szent Angélában, pontosan mit jelent ez? 

Mindenki szeretne a lehető legjobb lenni választott hivatásában, és ez különösen igaz a tanárokra. Tartósan nagyszerű tanárnak lenni viszont komoly kihívás. A felelősség, a sok, különböző emberrel való együttműködés, az eltérő feladatok összehangolása sok lelki és szellemi energiát igényel, az egyensúly kialakítása és fenntartása nehéz. Sokszor nem jut idő az apró sikerek megünneplésére vagy a nehézségek okainak megfejtésére és ezen alapuló megoldására. A munkám célja a tanárok diákokkal való eredményes és harmonikus együttműködésének támogatása, az egyensúly megtalálásának elősegítése. Fontos, hogy a tanárok örömüket leljék munkájukban és úgy érezzék, hogy a „helyükön vannak”!  

Milyen szempontból vizsgálod a tanárokat?

A tanári munkát egy összetett módszerrel igyekszem megismerni. A diákok véleményére, a tanár munkájával kapcsolatos nézeteire és ezek óralátogatásokon való megfigyelésére támaszkodom. A három nézőpont összevetésével feltárhatók az erősségek, és megfejthetők az eredményes együttműködés esetleges akadályai.

Miért jó ez?

Két okból. A pozitív visszajelzések megerősítik, lelkesítik a tanárokat. Ha pedig szükséges, akkor helyben, személyre szabott támogatást lehet biztosítani a pedagógusoknak addig, míg a kitűzött célt elérjük.

Miért fontos a diákok véleménye?

A diákok több időt töltenek a tanáraikkal, mint például a kollégák, szülők, és éppen bennük kellene a tanárral való közös munka következtében változásoknak bekövetkeznie (pl. tudásban, neveltségben). Ezért a tanárok munkájának jellegzetességeit és tanulókra gyakorolt hatását ők ismerik a legjobban.

A tanárok néha tartanak attól, hogy mit fognak írni róluk a diákjaik, és legtöbbször meglepődnek kiegyensúlyozott, reális értékelésükön. Több pozitív vonást, tulajdonságot vesznek észre és becsülnek bennük a gyerekek, mint amire számítanak.

Hány tanárral dolgoztál eddig, és mik a benyomásaid az iskoláról?

Eddig a tantestület harminc tagjának munkájába pillanthattam be. Közel 2900 diákok által kitöltött kérdőívet dolgoztam fel, és 149 órán vettem részt.

Az iskola szeretetteljes légkörét, a tanárok és a diákok befogadását a saját bőrömön tapasztaltam. A legtöbbek számára, akikkel beszélgettem, a Szent Angéla több mint iskola vagy munkahely. Ez a vizsgálati eredményekben is tükröződik!

Weboldalunk sütiket (cookie) szeretne használni működése folyamán, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa Önnek. A sütik automatikusan tiltva maradnak amíg Ön el nem fogadja ezt az üzenetet! Bővebb információkat erről Adatkezelési tájékoztatónkban olvashat.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close